Skip to content

320 Haverford AveWenonah, NJ 08090

Built 1956
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block528
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,115
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
23%
Improvement Value:$130,500
77%
Total Assessment$169,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,073+3.3%
2024$5,878+8.5%
2023$5,420+1.2%
2022$5,358+3.2%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-002025-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,115DeedBook 6516, Page 94Recorded7/26/2021

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 4746, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1956