Skip to content

105 King AveWoodbury Heights, NJ 08097

Built 1956

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 29, 2022

Property Information

Block415
Lot31
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,098
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,700
21%
Improvement Value:$123,700
79%
Total Assessment$157,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,643+19.1%
2024$4,737+2.2%
2023$4,636+7.0%
2022$4,332+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,098DeedBook 6771, Page 10Recorded11/4/2022

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,098DeedBook 6641, Page 202Recorded3/9/2022

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 3320, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1956