Skip to content

453 Bucknell AveWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 19, 2022

Property Information

Block535
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,143
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,100
26%
Improvement Value:$117,700
74%
Total Assessment$158,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,693+3.3%
2024$5,510+12.6%
2023$4,893+1.3%
2022$4,831+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,143DeedBook 6714, Page 159Recorded7/15/2022

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 2451, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1956