Skip to content

361 Haverford AveWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block530
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,275
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
28%
Improvement Value:$102,000
72%
Total Assessment$140,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,051+3.3%
2024$4,889+2.2%
2023$4,785+6.8%
2022$4,480+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,275DeedBook 6591, Page 315Recorded12/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 1956