Skip to content

377 Haverford AveWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$115,500
Last Sale Date
Dec 27, 2013

Property Information

Block530
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
23%
Improvement Value:$141,700
77%
Total Assessment$184,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,622+3.3%
2024$6,409+2.2%
2023$6,272+1.2%
2022$6,200+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$115,500

From:

To:

Sq Ft2,028DeedBook 5158, Page 271Recorded1/24/2014

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 4656, Page 29

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4612, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1956