Skip to content

448 Cedarcrest RdWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Jul 27, 2012

Property Information

Block533
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
22%
Improvement Value:$137,300
78%
Total Assessment$176,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,317+3.3%
2024$6,114+2.2%
2023$5,984+1.2%
2022$5,915+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 4987, Page 150

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 4018, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1956