Skip to content

373 Ursinus StWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$201,000
Last Sale Date
May 21, 2018

Property Information

Block536
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,911
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
21%
Improvement Value:$145,700
79%
Total Assessment$185,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,393+3.4%
2024$6,180+2.3%
2023$6,043+1.2%
2022$5,971-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$201,000

From:

To:

Sq Ft1,911DeedBook 5889, Page 100Recorded6/15/2018

Property Sale

Sale
$199,900

From:

To:

Sq Ft1,911DeedBook 5330, Page 312Recorded6/15/2015

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,911DeedBook 5212, Page 153Recorded7/18/2014

Property Built

Built

Year Built: 1956