Skip to content

449 Bucknell AveWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 29, 2023

Property Information

Block535
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,762
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
22%
Improvement Value:$143,000
78%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,561+7.6%
2024$6,100+2.3%
2023$5,965+1.2%
2022$5,893+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,762DeedBook 6954, Page 304Recorded1/3/2024

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 2125, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1956