Skip to content

484 University BlvdWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 17, 2014

Property Information

Block535
Lot41
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
25%
Improvement Value:$120,000
75%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,736+3.3%
2024$5,552+2.2%
2023$5,434+1.2%
2022$5,371+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$46,217
DeedBook 1418, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1956