Skip to content

572 Allegheny RdWenonah, NJ 08090

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Nov 22, 2024

Property Information

Block544
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,700
22%
Improvement Value:$135,600
78%
Total Assessment$174,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,999+3.5%
2024$5,798+2.3%
2023$5,669+1.2%
2022$5,601+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,872DeedBook 7099, Page 209Recorded12/2/2024

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 3025, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1956