Skip to content

559 Lehigh RdWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$84,900
Last Sale Date
Feb 15, 2002

Property Information

Block544
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF1G POOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
25%
Improvement Value:$116,600
75%
Total Assessment$155,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,575+3.3%
2024$5,396+2.2%
2023$5,281+1.2%
2022$5,220+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 3388, Page 319

Property Sale

Sale
$50,100
DeedBook 3338, Page 203

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 2683, Page 293

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 2148, Page 127

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 1482, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1956