Skip to content

649 Muhlenberg AveWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
Jul 19, 2024

Property Information

Block545
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
25%
Improvement Value:$120,000
75%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,736+3.3%
2024$5,552+2.2%
2023$5,434+1.2%
2022$5,371+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$352,000
Sq Ft1,712DeedBook 7038, Page 331Recorded7/23/2024

Property Sale

Sale
$90,500
DeedBook 2011, Page 151

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1565, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1956