Skip to content

320 Rutgers AveWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block546
Lot31
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,700
32%
Improvement Value:$82,700
68%
Total Assessment$122,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,388+3.3%
2024$4,247+2.2%
2023$4,157+1.2%
2022$4,109+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft840DeedBook 6689, Page 30Recorded6/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1956