Skip to content

605 Hamilton RdWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 11, 2003

Property Information

Block593
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage844
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
33%
Improvement Value:$92,600
67%
Total Assessment$137,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,922+3.3%
2024$4,764+2.2%
2023$4,663+1.2%
2022$4,609+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3665, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1960