Skip to content

117 Brookfield AveWenonah, NJ 08090

Built 1955

Last Sale Price
$83,867
Last Sale Date
Feb 23, 2012

Property Information

Block555
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,800
25%
Improvement Value:$105,400
75%
Total Assessment$141,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,062+3.3%
2024$4,900+2.2%
2023$4,795+1.2%
2022$4,740+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$83,867
DeedBook 4949, Page 218

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 4507, Page 320

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4397, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1955