Skip to content

138 Lincoln RdWenonah, NJ 08090

Built 1955

Last Sale Price
$84,694
Last Sale Date
Jul 7, 1998

Property Information

Block553
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SFC-P
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,700
26%
Improvement Value:$113,000
74%
Total Assessment$153,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,510+3.3%
2024$5,333+2.2%
2023$5,220+1.2%
2022$5,160+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$84,694
DeedBook 2896, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1955