Skip to content

116 Wentz AveWoodbury Heights, NJ 08097

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2005

Property Information

Block560
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage928
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
26%
Improvement Value:$94,300
74%
Total Assessment$127,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,585+3.3%
2024$4,438+2.2%
2023$4,343+1.2%
2022$4,294+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$57,900
DeedBook 1791, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1956