Skip to content

104 Wentz AveWoodbury Heights, NJ 08097

Built 1956

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Apr 30, 2009

Property Information

Block560
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
26%
Improvement Value:$97,500
74%
Total Assessment$131,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,700+3.3%
2024$4,549+2.2%
2023$4,452+1.2%
2022$4,401+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4651, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1956