Skip to content

335 Carnegie AveWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Mar 9, 2015

Property Information

Block563
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,442
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
23%
Improvement Value:$131,500
77%
Total Assessment$170,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,109+3.3%
2024$5,913+2.2%
2023$5,787+1.2%
2022$5,720+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 5295, Page 220Recorded3/11/2015

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 5273, Page 235Recorded1/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 1956