Skip to content

323 Carnegie AveWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block563
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,442
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
24%
Improvement Value:$122,500
76%
Total Assessment$161,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,786+3.3%
2024$5,601+2.2%
2023$5,481+1.2%
2022$5,418+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 5495, Page 1Recorded7/8/2016

Property Sale

Sale
$83,000

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 5379, Page 46Recorded10/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 1956