Skip to content

719 Howard AveWenonah, NJ 08090

Built 1950

Last Sale Price
$17,100
Last Sale Date
May 10, 1984

Property Information

Block568
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,250
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,500
24%
Improvement Value:$144,000
76%
Total Assessment$189,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,794+3.3%
2024$6,576+2.2%
2023$6,435+1.2%
2022$6,362+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$17,100
DeedBook 1490, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1950