Skip to content

343 Harvey AveWenonah, NJ 08090

Built 1925

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Feb 22, 2007

Property Information

Block570
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,084
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
24%
Improvement Value:$145,600
76%
Total Assessment$191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,865+3.3%
2024$6,645+2.2%
2023$6,503+1.2%
2022$6,429+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4367, Page 187

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 1625, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1925