Skip to content

335 Harvey AveWenonah, NJ 08090

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 11, 2019

Property Information

Block570
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,867
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
22%
Improvement Value:$140,100
78%
Total Assessment$180,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,221+3.5%
2024$6,013+2.3%
2023$5,880+1.2%
2022$5,809+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3520, Page 167

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 2250, Page 25

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 1520, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1930