Skip to content

1415 Cooper StWoodbury, NJ 08096

Built 1973

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Dec 18, 1995

Property Information

Block577
Lot45
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,700
27%
Improvement Value:$132,000
73%
Total Assessment$180,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,978+3.6%
2024$5,770-2.0%
2023$5,887+1.2%
2022$5,816-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2612, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1973