Skip to content

116 Wycombe CtWoodbury, NJ 08096

Built 1977

Last Sale Price
$147,500
Last Sale Date
Apr 23, 2013

Property Information

Block632
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,219
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
30%
Improvement Value:$103,200
70%
Total Assessment$146,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,266+3.3%
2024$5,097+2.2%
2023$4,989+1.2%
2022$4,931+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 5079, Page 338

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 1446, Page 563

Property Built

Built

Year Built: 1977