Skip to content

475 Clemson RdWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2001

Property Information

Block584
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,700
24%
Improvement Value:$131,400
76%
Total Assessment$172,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,170+3.3%
2024$5,972+2.2%
2023$5,845+1.2%
2022$5,777+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2270, Page 76

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1836, Page 24

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 1528, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1960