Skip to content

468 College BlvdWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 1991

Property Information

Block587
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,732
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,400
23%
Improvement Value:$152,700
77%
Total Assessment$197,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,066+3.3%
2024$6,839+2.2%
2023$6,694+1.2%
2022$6,617+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960