Skip to content

567 Tulane CtWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Oct 31, 1994

Property Information

Block592
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
27%
Improvement Value:$125,800
73%
Total Assessment$172,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,198+3.3%
2024$6,000+2.2%
2023$5,872+1.2%
2022$5,804+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2477, Page 262

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 1473, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1960