Skip to content

253 Cornell AveWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jan 13, 2023

Property Information

Block592
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,904
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
18%
Improvement Value:$198,800
82%
Total Assessment$241,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,651+3.3%
2024$8,373+2.2%
2023$8,195+1.2%
2022$8,100+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft2,904DeedBook 6812, Page 11Recorded2/9/2023

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 2148, Page 105

Property Sale

Sale
$51,550
DeedBook 1527, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1960