Skip to content

575 Hamilton RdWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Date
Dec 11, 1981

Property Information

Block592
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
28%
Improvement Value:$109,200
72%
Total Assessment$152,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,456+3.3%
2024$5,281+2.2%
2023$5,169+1.2%
2022$5,109+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1443, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1960