Skip to content

245 Stanford AveWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Mar 20, 2020

Property Information

Block595
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
30%
Improvement Value:$100,900
70%
Total Assessment$144,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,162+3.3%
2024$4,997+2.2%
2023$4,890+1.2%
2022$4,834+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,348DeedBook 6264, Page 131Recorded4/2/2020

Property Sale

Sale
$101,900
DeedBook 4901, Page 82

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4002, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1960