Skip to content

249 Stanford AveWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 30, 2020

Property Information

Block595
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
28%
Improvement Value:$119,800
72%
Total Assessment$167,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,994+3.3%
2024$5,802+17.2%
2023$4,951+1.2%
2022$4,895+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,612DeedBook 6381, Page 81Recorded12/2/2020

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 2284, Page 111

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 1459, Page 1123

Property Built

Built

Year Built: 1960