Skip to content

252 Amherst StWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 3, 2022

Property Information

Block595
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
24%
Improvement Value:$131,300
76%
Total Assessment$172,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,695+3.6%
2024$5,496+2.4%
2023$5,368+1.3%
2022$5,301+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960