Skip to content

1 Manchester CtWenonah, NJ 08090

Built 2003

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block599
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
DescriptionASHFORD MODEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,062
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
16%
Improvement Value:$209,500
84%
Total Assessment$249,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,930+3.3%
2024$8,644+2.2%
2023$8,459+1.2%
2022$8,362+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft2,062DeedBook 6397, Page 14Recorded1/5/2021

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,062DeedBook 5967, Page 199Recorded10/18/2018

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 3990, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 3476, Page 341