Skip to content

149 Buddy Powell LnWenonah, NJ 08090

Built 2019

Last Sale Price
$231,900
Last Sale Date
Dec 12, 2019

Property Information

Block599
Lot708
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SFAG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,983
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,800
19%
Improvement Value:$156,900
81%
Total Assessment$193,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,944+3.3%
2024$6,721+2.2%
2023$6,578+1.2%
2022$6,503+973.2%
Property History

Property Sale

Sale
$231,900
Sq Ft1,983DeedBook 6212, Page 119Recorded12/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019