Skip to content

571 College BlvdWenonah, NJ 08090

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block601
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,900
27%
Improvement Value:$102,800
73%
Total Assessment$141,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,830+3.5%
2024$4,667+2.3%
2023$4,562+1.2%
2022$4,507+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,050DeedBook 7093, Page 219Recorded11/14/2024

Property Built

Built

Year Built: 1956