Skip to content

501 Princeton BlvdWenonah, NJ 08090

Built 1977

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Sep 4, 1998

Property Information

Block602
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,600
25%
Improvement Value:$133,800
75%
Total Assessment$178,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,396+3.3%
2024$6,190+2.2%
2023$6,058+1.2%
2022$5,989+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 2917, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1977