Skip to content

439 Princeton BlvdWenonah, NJ 08090

Built 1977

Last Sale Price
$104,000
Last Sale Date
Apr 29, 1994

Property Information

Block602
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,754
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,600
24%
Improvement Value:$141,300
76%
Total Assessment$185,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,665+3.3%
2024$6,451+2.2%
2023$6,313+1.2%
2022$6,241+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 2419, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1977