Skip to content

1234 Ocean CtWoodbury, NJ 08096

Built 1958

Last Sale Price
$72,500
Last Sale Date
May 9, 2014

Property Information

Block603
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
32%
Improvement Value:$109,100
68%
Total Assessment$160,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,761+3.3%
2024$5,576+2.2%
2023$5,457+1.2%
2022$5,395+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$72,500

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 5191, Page 48Recorded5/19/2014

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 1767, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1958