Skip to content

1340 Cooper StWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 19, 2023

Property Information

Block603
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,400
24%
Improvement Value:$105,000
76%
Total Assessment$137,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,926+9.0%
2024$4,518+2.3%
2023$4,416+1.2%
2022$4,363+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,040DeedBook 6867, Page 255Recorded6/20/2023

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 1623, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1960