Skip to content

1222 Cooper StWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Aug 13, 2010

Property Information

Block604
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.4

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,559
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,200
21%
Improvement Value:$118,600
79%
Total Assessment$149,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,370+3.3%
2024$5,198+3.1%
2023$5,043+1.2%
2022$4,985+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 4802, Page 298

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3967, Page 22

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 2848, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1960