Skip to content

13 Schollcrest AveWoodbury, NJ 08096

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2009

Property Information

Block606
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.6

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,698
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
23%
Improvement Value:$145,200
77%
Total Assessment$189,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,779+3.3%
2024$6,562+2.2%
2023$6,422+1.2%
2022$6,348+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3431, Page 196

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2260, Page 115

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 1673, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1959