Skip to content

47 Jones AveWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Dec 12, 2025

Property Information

Block606
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.6

Building Details

Building Class17
Description1SCB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,900
26%
Improvement Value:$139,200
74%
Total Assessment$188,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,743+3.3%
2024$6,527+4.7%
2023$6,235+1.2%
2022$6,163+6.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,340DeedBook 7284, Page 93Recorded12/23/2025

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,354DeedBook 6631, Page 289Recorded2/18/2022

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,354DeedBook 6085, Page 271Recorded5/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1940