Skip to content

45 Jones AveWoodbury, NJ 08096

Built 1959

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
May 28, 1993

Property Information

Block606
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,298
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,100
32%
Improvement Value:$93,500
68%
Total Assessment$137,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,933+3.3%
2024$4,775+2.2%
2023$4,673+1.2%
2022$4,619+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 2313, Page 130

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2117, Page 23

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 1860, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1959