Skip to content

16 Schollcrest AveWoodbury, NJ 08096

Built 1959

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
May 22, 2002

Property Information

Block607
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.5

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,100
25%
Improvement Value:$140,000
75%
Total Assessment$186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,672+3.3%
2024$6,458+2.2%
2023$6,320+1.2%
2022$6,247+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 3428, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1959