Skip to content

614 Colgate LnWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$91,000
Last Sale Date
Nov 22, 1994

Property Information

Block613
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,403
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
30%
Improvement Value:$94,600
70%
Total Assessment$135,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,854+3.3%
2024$4,698+2.2%
2023$4,598+1.2%
2022$4,545+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 2483, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1960