Skip to content

606 Colgate LnWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 25, 2017

Property Information

Block613
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,553
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
27%
Improvement Value:$109,700
73%
Total Assessment$151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,413+3.3%
2024$5,240+2.2%
2023$5,128+1.2%
2022$5,069+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 4703, Page 50

Property Sale

Sale
$96,016
DeedBook 3402, Page 94

Property Sale

Sale
$103,500
DeedBook 2592, Page 4

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 1475, Page 1101

Property Built

Built

Year Built: 1960