Skip to content

109 Ogden RdWenonah, NJ 08090

Built 1960
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 15, 2023

Property Information

Block617
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF POOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,922
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,800
19%
Improvement Value:$148,300
81%
Total Assessment$183,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,564+3.3%
2024$6,354+2.2%
2023$6,218+1.2%
2022$6,147+1.9%
Property History
Sales3Foreclosures1

Foreclosure Case F-003538-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,922DeedBook 6940, Page 211Recorded11/27/2023

Property Sale

Sale
$82,900
DeedBook 2140, Page 127

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 1584, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1960