Skip to content

705 Dartmouth DrWenonah, NJ 08090

Built 1962

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 29, 2018

Property Information

Block618
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,600
24%
Improvement Value:$130,200
76%
Total Assessment$171,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,159+3.3%
2024$5,961+2.2%
2023$5,834+1.2%
2022$5,767+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 5954, Page 277Recorded9/27/2018

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4254, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1962