Skip to content

435 Baylor CtWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 15, 2016

Property Information

Block586
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,008
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,100
23%
Improvement Value:$141,000
77%
Total Assessment$183,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,564+3.3%
2024$6,354+2.2%
2023$6,218+1.2%
2022$6,147+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft2,008DeedBook 5463, Page 71Recorded5/5/2016

Property Sale

Sale
$68,200
DeedBook 1561, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1960